Kürtaj

KÜRTAJ NEDİR?

Gebelik Kürtajı rahim içine yerleşmiş olan gebeliğin kendi isteğinizle veya tıbbi zorunluluk nedeni ile yazılı onayınız alınarak çeşitli yöntemler ile sona erdirilmesidir. Müdahale öncesi değerlendirme: İsteğe bağlı olarak küretaj yaptırmak isteyen kadın için ilk adım hamile olduğunu öğrendiği anda veya adet gecikmesi olduğunda bir Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanına başvurarak hamile olup olmadığını öğrenmek,hamile ise gebeliğinin kaç haftalık olduğunu ultrasonografi ile kesinleştirmektir. İkinci aşama olarak hekiminiz genel ve kadın hastalıkları açısından sağlık durumunuzu değerlendirilecek küretaja mani olacak herhangi bir sağlık sorununuz olup olmadığına bakacaktır. Kimler küretaj yaptırabilir: Her kadın küretaj olabilir. Evli olup olmamak önemli değildir.

Tıbbi zorunluluk varsa (anormal bebek veya gebelik annenin hayatını tehlikeye sokuyorsa gibi )gerekli kanuni dökümanlar hazırlanarak her aydaki bebek alınabilinir. Eğer uygun konumda iseniz hekiminiz kullanılacak cerrahi teknik, anestezi,müdahalenin nerede yapılabileceği gibi sizin durumunuza uygun detayları açıklayacaktır. Risk ve masraflar gibi değerlendirilmesi gereken ilave etkenler,cerrah ile bu esnada tartışılmalıdır. Kadın için gebeliğin sona erdirilmesindeki en önemli aşama duygusal kararlılıktır. Sosyal konumunuz, ekonomik koşullarınız,gelecek yaşantınız , partnerinizin pozisyonu ve fikride önemli rol oynamaktadır. Bu yüzden kararınızı bütün koşulları değerlendirerek kesin bir şekilde vermeniz daha sonraki ruhsal durumunuz için gereklidir. Her yıl başarıyla binlerce küretaj yapılmaktadır. Buna rağmen sizin bu cerrahinin muhtemel riskleri hakkında bilgilendirilmiş olmanız gerekir. İnfeksiyon ve parça kalması gibi ameliyat sonrası rizikolar nadirdir ve tedavi edilebilir. Bütün cerrahi ameliyatlar (cilt kesisi dikilmesi, diş çekilmesi, abse boşaltılması dahil ) bazı riskler içerir. Bu nedenle kararınızı kesinleştirmeden önce hekiminizle mutlaka görüşünüz. Komplikasyon riski, operasyon sonrası ve takiplerinizde doktorunuzun tavsiyelerine yakından uyarak azaltılabilir. Daha evvel gebe kalmamış bir kadının küretaj olması veya küretajın kaçıncı küretaj olduğu kadının daha sonra gebe kalmasını normal koşullar altında etkilemez.

CERRAHİ YÖNTEM;

Doktorunuzun önerileri ve sizinde isteğiniz doğrultusunda doktorunuzun ofisinde veya hastanede müdahaleniz yapılabilir. Küretaj müdahaleleri genelde hastanın koşulları uygun ise genel anestezi ile bazen de lokal anestezi ile yapılır. Eğer genel anestezi uygulandıysa tüm müdahale boyunca uyuyacak ve hiç bir şey hissetmeyeceksiniz , tek hissedeceğiniz şey anestezi vermek için kolunuza yapılacak basit bir iğne olacaktır. Lokal anestezi uygulanacaksa gerekli hastalarda yatıştırıcı uygulayarak hastanın gerginliği azaltılır. Lokal anestezide rahim ağzı uyuşturulur hasta gebeliğin boşaltılması sırasında hafif bir karın ve kasık ağrısı duyabilir. Gebeliğin sonlandırılmasında genelde uygulanan iki yöntem vardır. En sık kullanılanı vakum aspirasyonu ile gebeliğin emilerek boşaltılmasıdır. Daha nadir olarak kullanılanı ise küretaj kaşıkları ile kazıma yöntemidir. Operasyon gebeliğin büyüklüğüne bağlı olarak yaklaşık 5 ila 10 dakika arasında sürmektedir. Operasyon sonrası olabilecek ağrı ilaçla rahatlıkla kontrol edilebilir, zaten adet sancısı benzeri bir ağrınız olacaktır. Eğer genel anestezi aldıysanız operasyondan hemen sonra uyanırsınız,5 dakika sonrada uyku sersemliği kaybolur ve ayağa kalkarsınız ve yaklaşık yarım saat sonrada eve gidebilirsiniz. Operasyon sonrası ikinci saatte kendinizi tamamen normal ve gündelik yaşantınıza - işinize dönebilecek hissedersiniz,ve bir-iki saat gündelik düzeninize -işinize dönebilirsiniz. Eğer kan gurubunuzdaki Rh faktörünüz NEGATİF ise ve partnerinizin kan gurubundaki Rh faktörü POZİTİF veya partnerinizin kan gurubunu bilmiyorsanız hekiminizin size yazacağı Anti-D iğnesini müdahaleden sonraki ilk 72 saat içinde yaptırmanız doğurmak istiyeceğiniz gebeliklerinizde oluşabilecek kan uyuşmazlığını engelliyecektir! Eğer tıbbi zorunluluk nedeniyle (düşük, cansız gebelik,anomalili bebek gibi nedenlerden) küretaj oluyorsanız,küretaj sırasında elde edilen materyali hekiminizden bir patoloğa göndermesini isteyiniz. Gelecek sonuç bir daha aynı şeyle karşılaşmanızı engellemeye yardımcı olabilir.

KÜRTAJ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR:

2 ila 3 gün süre ile adet kanaması tarzında kanamalarınız olacaktır. (Bu süre gebeliğin haftasına göre biraz artabilir veya azalabilir.), Eğer kürtaj sonrası hemen kanamanız olmazsa bir hafta sonra gibi bir zaman sonra hafif bir ağrı ile yukarıda bahsedilen kanama olacaktır merak etmeyiniz. Bu süre içinde gene adet kanaması dönemindekine benzer karın ve kasık ağrılarınız olabilir, bu ağrılarınızı hafifletmek için her hangi bir ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz. Bundan sonraki adet kanamanız yaklaşık 3 ila 6 hafta sonra olacaktır. Gebelik gibi özel bir durum oluşup sonlandığı için normal zamanında gelmeyebilir. Bu süre içerisinde (yeniden adet kanaması görene kadar); Küvete-havuza-denize girmek yasaktır.(operasyon günü dahil duş alabilirsiniz ,amaç vajene su ve bu gibi mikrop kapmayı sağlayabilecek şeylerin girmesini engellemektir) Deniz veya havuz'a girmeniz gerekirse (yaz mevsimi veya diğer nedenlerden dolayı) en erken küretajdan 10 gün sonra suya gireceğimiz sürece tampon kullanarak girebilirsiniz. Tamponu en fazla 30-40 dakika kullanınız ve sadece suya girerken kullanınız.! Tampon kullanmak normalde yasaktır. Cinsel ilişki 1 hafta kesinlikle yasaktır.( Daha sonra prezervatif kullanılarak ilişkiye girilebilinir. Bu sizi mikrop kapmaktan ve hamile kalmaktan koruyacaktır ) Taze kanamanız ( burnunuz kanadığındaki veya parmağınız kesildiğindeki gibi ) olursa Ateşiniz çıkarsa bize haber veriniz. ( lütfen derece ile ölçüp bildiriniz ) Müdahaleden sonra sıvı gıdalar ve içecekler hemen içilebilir, bulantı olmazsa daha sonra normal beslenmeye geçilebilir. Müdahaleden 1 hafta sonra kontrol randevusu alıp kontrole gelmeniz gerekmektedir. İstenmeyen bir gebelikle karşılaşmamak için doktorunuzdan size uygun doğum kontrolü yöntemini uygulamasını isteyiniz. Tekrar gebe kalmak isterseniz vücudunuzun eski fonksiyonlarına tamamen kavuşması için 2-3 aylık bir süre beklemeniz tavsiye edilir. Kendi sağlığınız açısından rutin jinekolojik kontrollerinizi yaptırmanız, her 6 ayda bir smear testinizi (Rahim ağzı kanseri için kontrol testi) yaptırmayı ihmal etmemeniz gerekmektedir.

İLAÇLA KÜRTAJ

Medikal ya da Terapötik abortus, istemli olarak gebelik ürününün rahim içerisinden alınması ve gebeliğin sona erdirilmesidir. Terapötik kelimesi tedavi amacı ile, abortus kelimesi ise düşük anlamını taşır ve gebeliğin tıbbi, sosyolojik veya psikolojik nedenler ile sonlandırılmasını ifade eder. Bu işlem için genellikle uygulanan cerrahi yöntemlerin dışında bazı ilaçlar da kullanılabilmektedir. Kısaca bunlara değinelim. Rahim içindeki gebelik ürününe ait sıvı dolu kese boşaltılarak yerine yüksek oranda tuzlu su veya %40'lık üre solüsyonu enjekte edilir ve damar yolundan da oksitosin (rahmin kasılmasını sağlayan bir hormon) verilirse düşük temin edilir. Rahim içinde gebelik kesesi dışına yüksek yoğunluklu sıvılar ve rivanol adlı maddenin uygulanması. Prostoglandinler, gebe rahmi kasılmalara sevkeder ve sonuçta muhtevasının atılmasına sebep olurlar. ProstoglandinE2(DİNOPROSTONE):damar yolundan veya gebelik kesesi içine veya tercihen rahim içine ama gebelik kesesi dışına uygulanabilir. Düşük genelde 24 saat içinde oluşur,fakat bir gecikme olursa oksitosin de beraberce verilir. MİFEPRİSTON(RU486): İnsanda gebeliğin yerleşmesi ve yürütülmesinde progesteron etkisi bulunması şarttır. Bu ilaç, progesteronun işlevlerini yapmasını engeller.Bir gebeliğin başlangıcında amenorenin(adet görmeme) ilk 49 günü içinde RU486'nın yutulması kadınların çoğunda gebeliğin sonlandırılmasını sağlar. Aynı zamanda prostoglandinE ilacının uygulanmasıyla etkinlik %96'ya yükselir.Bu yöntem cerrahi düşüğe bir alternatif oluşturur. RU-486'nın korunmasız cinsel ilişki sonrası acil doğum kontrol yöntemi olarak spiralin yerine kullanılabileceğine yönelik yayınlar da vardır.Bu yayınlar RU-486'nın oldukça etkili bir yöntem olduğunu ve acil doğum kontrol yöntemi olarak spiral kullanmak istemeyen kadınlarda kullanılabileceğini savunmaktadır. Bazı yayınlarda ise RU-486'nın ve bir prostoglandin olan Misoprostol'ün birlikte kullanımının,rahim içinde ölmüş çocuğun tahliyesinde cerrahi müdehale kadar etkili olmasa bile yine de bir alternatif yöntem olabileceği savunulmaktadır.

  Hemen Ara