<< İlk  << Geri  [1] / [1] İleri >> Son >>
 

LEEP İŞLEMİ - ELEKTROKONİZASYON


     LEEP işlemi nedir?

     LEEP sözcüğü rahim ağzının kötü huylu hastalıklara dönüşebilen öncül hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir tekniği anlatır. Lazerden daha yeni bir teknoloji olan LEEP Loop Electrosurgical Excision Procedure cümlesinin kısaltılmış halidir. LEEP rahim ağzındaki değişimin kesin tanısını koymak ve tedavi etmek amacıyla yapılır. Tüm tanımlamalar elektrik enerjisi ile çalışan ve halka şeklinde bir telden oluşan oldukça basit bir cerrahi alet ile gerçekleştirilen bir operasyonu anlatmaktadır. Bu alet yardımıyla rahim ağzındaki değişim gösteren alan hızlı, et ırkili ve ağrısız bir şekilde çıkartılmaktadır.

     LEEP kimler için uygun bir işlemdir?

     PAP smear sonucunda kanser öncüsü oluşumlar saptanan kadınlar LEEP için uygun adaylardır. Günümüzde LEEP bazı hastalıklarda kullanılan rahim ağzını yakma, dondurma ya da laser ile tahrip etme gibi pekçok geleneksel tedavinin yerini almıştır. Diğer işlemlerin aksine LEEP ile doku tahrip edilmeden çıkartılır ve bu sayede tedavi sağlanırken tanıyı patolojik olarak doğrulama olanağı da doğar..

     LEEP nasıl yapılır?

     LEEP cerrahi bir işlem olmakla birlikte ayaktan cerrahi işlemler sınıfına dahil edilir. Lokal anestezi ile yapılabileceği gibi genel anestezi ile de yapılabilir. Rahim ağzında ağrı hissini taşıyan sinirler olmadığı için hasta işlem sırasında acı duymaz. İşlem sonrası hastanede yatış gerekmez ve hasta hemen normal hayatına dönebilir. İşlem yaklaşık 3-4 dakika sürer. Hasta jinekolojik pozisyonda yatar iken vajinaya spekulum adı verilen muayene aleti yerleştirilir ve rahim ağzı görülür. Elektrik akımının güvenli akışını sağlamak için hastanın bacağına bir topraklama pedi yapıştırılır. Daha sonra ucunda elektrik akımını ileten yarım halka şeklinde bir tel bulunan kaleme benzeyen elektrokoter yardımı ile rahim ağzından bir parça çıkartılır. Bu elektrik akımı hem dokuyu kesmeye hem de geride kalan dokuyu yakarak kanamayı durdurmaya yarar.Çıkartılan materyal patolojik incelemeye gönderilir.Kanamanın devam etmesi durumunda kalemin ucundaki tel çıkartılarak ucu topa benzer bir parça takılarak kanayan yerler yakılır. Kanamayı durdurmak amacıyla bazı sıvılar da kullanılabilir. İşlem lokal anestezi ile yapıldıysa hasta hemen kalkarak normal yaşantısına dönebilir. Genel anestezi ile yapılan işlemlerden sonra ise anestezinin etkisi geçene kadar 30-60 dakika ayılma odasında bekler.
     LEEP olacak hastaların işlem öncesi özel bir hazırlık yapmaları gerekmez.


LEEP işleminde kullanılan kalem ve ucunda halka şeklinde tel

     İşlem sonrası görülebilecek yakınmalar nelerdir?

     Her cerrahi müdahalede olduğu gibi LEEP sonrası da bazı yan etkiler görülebilir. Yakınmalar genelde oldukça az ve hafiftir.

     İşlem sonrası koyu kahverengi-siyah bir akıntı olabilir. Akıntının miktarı değişken olabileceğinden hijyenik ped kullanılması önerilir. Bazı durumlarda işlemden 1-2 hafta sonra bile aşırı miktarlarda kanama görülebilir.

     Ağrı nadiren görülen bir yakınmadır. Bazen işlem günü ve bir sonraki günde adet sancısına benzer kramp tarzında ağrılar olabilir.

     Adet kanamasından daha fazla kanama olması halinde yada ağrının bilinen düzenli ağrı kesici ilaçlar ile geçmemesi durumunda doktorunuzu haberdar ediniz...

     LEEP sonrası enfeksiyon gelişmesi çok nadir karşılaşılan bir durumdur.

     Dikkat edilmesi gereken durumlar

      İşlem sonrası 3-6 hafta cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.
      Yine aynı süre içinde vajinal tampon kullanılmamalıdır.
      En az 2 ay süreyle vajinal duş yapılmamalıdır.
      2-3 gün süreyle ağır egzersizden kaçınılmalı, havuz ve denize girilmemelidir.
      Kanama devam ettiği süre içinde sadece ayakta duş şeklinde banyo yapılmalıdır.

     Kontroller

     İşlemden 2-4 hafta sonra doktorunuz sizi kontrole çağırabilir. Bu kontrolde amaç rahim ağzının iyileşmesinin değerlendirilmesidir. Daha sonra ise LEEP yapılmasına neden olan durumun tekrarlayıp tekrarlamadığını değerlendirmek için 2 yıl süreyle 3 ayda bir örnek sürüntü alınması gereklidir.

Devamı >>


Analatic

Mersin Jeneratör Servisi